Hlina je úžasná! Áno, aj z tohto prírodného materiálu môžete vytvoriť nádhernú omietku, ktorá bude vyzerať výborne, zateplí váš dom a navyše za ňu nebudete musieť takmer nič zaplatiť.
Nemajte z nej strach
Hlinené omietky môžete využiť v akomkoľvek murovanom dome. Drevené stavby bohužiaľ nie sú vhodné, pretože do seba neustále ťahajú vlhkosť, v dôsledku čoho, by hlina neustále vlhla, opadávala a nakoniec plesnela. Pri murovaných stavbách sa však nemáte naozaj čoho obávať. Hlinená omietka spĺňa funkčné aj estetické vlastnosti a nemá vášmu domu ako uškodiť.
Ako na hlinenú omietku
Nie je to naozaj nič komplikované. Budete potrebovať väčšiu vaničku, piesok, hlinu, niečo na miešanie a poprípade vrece haseného vápna. Najprv, v pomere jedna ku jednej zmiešate hlinu, ideálne ílovitú, s jemným pieskom. z týchto dvoch materiálov musíte vytvoriť hladkú masu, ktorá sa bude dať jednoducho nanášať na steny. Aby všetko lepšie držalo a fungovalo, môžete do hliny a piesku primiešať aj obyčajné hasené vápno. Nie je to však nevyhnutné. Keď si omietku pripravíte, môžete sa pustiť do práce, na steny ju nanesiete ako klasickú omietku.
Hlavný rozdiel spočíva v tom, že sa musíte postarať o jej dokonalé uschnutie. V nasledujúcich dňoch po nanesení omietky čo najviac vetrajte. Do miestností môžete pokojne umiestniť aj elektrické ohrievače, ktoré vzduch vyslovene vysušujú, takže celý proces značne urýchlia.
Výhody a nevýhody
Hlinená omietka má určite viacero pozitív. Samozrejme, že na nej nájdeme aj nejaké tie mínusy. Je to asi nejako takto:
+ prírodný materiál neškodí zdraviu
+ omietka vyzerá originálne
+ ušetríte mnoho financií
+ nemusíte sa obávať plesní
+ hlina prirodzene dýcha, takže budete mať v dome zdravé ovzdušie
– práca je trošku zdĺhavejšia
– ak omietka dostatočne nepreschne, môže začať odpadávať
– nie je vhodná do drevených stavieb
Zabudnite na chémiu ! V kurze je hlina
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zabudnite na chémiu ! V kurze je hlina