Každý štát má iné zvyklosti, inú kultúru, iné dejiny… Rovnako má každá krajina aj svoj špecifický typ kuchyne. Také Česko, Slovensko, Maďarsko majú niektoré jedlá rovnaké. Keďže sme boli krajinami bývalého Rakúsko-Uhorska, máme podobné kuchyne.
Česká kuchyňa
Nám asi najbližšia kuchyňa. Keďže sme písali spoločné dejiny až do roku 1989 (samozrejme boli aj menšie prestávky, ale tie nepočítam). Nepatrí medzi najzdravšie zato veľmi chutnými jedlami. Ich typickými jedlami sú Knedlo-Vepro-Zelo teda v preklade kapusta s bravčovým mäsom a kapustou. Typická je pre nich kačica. Z polievok je to držková. Na pitie predovšetkým pivo.
Poľská kuchyňa
Aj k nám sem dovážajú distribútori predovšetkým mäso. Jedia aj klobásy, rôzne pirohy, bigos (židovské jedlo, je to pečivo do tvaru prstenca, bolo privezené až do USA). Najznámejšími sladkosťami sú karamelové cukríky krówki.
Maďarská kuchyňa
Je bohatá na pikantné jedlá. Najvyužívanejšou zeleninou sú paprika a rajčiny. Z jedál poznáme paprikáš (rozdiel medzi perkeltom je ten, že do perkeltu ide aj smotana), lečo, halászle (rybacia polievka, z rybích hláv). Známe sú aj ich jedlá pomenované podľa miest – segedínsky guláš, debrecínska saláma.
Rakúska kuchyňa
Je to veľmi vyspelá kuchyňa. Najznámejším jedlom je jednoznačne Wiener Schnitzel alebo viedenská káva. Má mnoho typických jedál pre typické oblasti. Napríklad oblasť Tirolsko majú tirolské pečivo, oblasť v okolí Dunaja jedáva napríklad zubáča alebo kaprov. Rakúšania majú veľmi vyspelé cukrárstvo. Sacherova torta (ktorú vymyslel Sacher na Slovensko, ale predávať sa začala v Rakúsku) je asi najtypickejším príkladom. Polievky Rakúšania preferujú skôr vývar a v lete ovocné polievky.
Ukrajinská kuchyňa
Je veľmi ovplyvnená susednými krajinami. Využívajú predovšetkým domáce potraviny. Napríklad zemiaky, huby, ovocie mäso. Typickými jedlami sú podobne ako v Rusku boršč (ten dokonca vraj Rusi prebrali od Ukrajincov) a na pitie vodku. Ďalej sú známymi jedlami soljanka a varenyky.