Čo robíte na jeseň so svojimi políčkami na záhrade? Necháte všetko tak a počkáte až do jari alebo ich vyčistíte od všetkých uschnutých rastlín a poriadne porýľujete? Druhý prístup je o čosi bežnejší, no i horší. Ak vám nevadí trochu neúhľadnosti, aj keď i tá je iba vecou názoru, vo svojej záhrade, by ste mali na jeseň nechať všetko tak, ako je.
Ja som svoju záhradu nikdy nerýľoval. Nebolo to ale zámerné, len sa i do toho nikdy nechcel, zelenine sa darilo i tak, a tak som nemal potrebu svoju starostlivosť meniť. Neskôr som sa začal zaujímať o permakultúrne pestovanie a všetko čo s ním súvisí. Práve vďaka tomu som sa dozvedel, že robím najlepšie, čo môžem. Ak totiž na jeseň zem očistíte od všetkých rastlín a ešte ju aj poriadne prerýľujete, postaráte sa len o jedno. S príchodom prvých mrazov, zahynú všetky baktérie a drobné pôdne organizmy, život v pôde sa na celú zimu zastaví a prípadný vietor odfúkne všetky živiny, ktoré sa v nej nachádzajú.
Navyše pri rýľovaní dostávate na povrch zeminu, ktorá je bohatá na živiny. Keď ich však vystavíte spomínanému vetru a mrazu, v priebehu krátkej chvíľky, sa na pôde nachádzať už nebudú. Teraz, keď viete, že rýľovať naozaj nemusíte, sa vám bude vo vašej záhrade pracovať o niečo jednoduchšie. Kto by si predsa túto činnosť užíval, že?
Ako by to teda malo vyzerať? Tak, že nebudete robiť nič. Lenivosť sa niekedy naozaj vypláca. Na jeseň nechajte všetky odumreté rastliny priamo na políčkach. Takto bude zemina zakrytá aj počas zimy a nebude musieť zápasiť s chladom, mrazom a vetrom. Na jar zvyšky rastlín jemne zapracujte do pôdy a pestujte rastliny, ktoré chcete.
Možno sa obávate toho, že sa vám do pôdy dostanú choroby a plesne. Mne sa to ešte nestalo. Základ je to, aby boli rastliny, ktoré nechávate na políčkach, zdravé. Takto neexistuje šanca, aby sa nejaké choroby do zeme dostali a šírili ďalej.
Rýľovanie nechajte tak. Dá sa to aj jednoduchšie
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rýľovanie nechajte tak. Dá sa to aj jednoduchšie