Vždy som dúfala, že sa nikdy nedostanem do malého bytu. Nehovorím o návšteve, ale o živote. Od detstva som bola zvyknutá na veľký priestor, no človek mieni a osud mení. Chtiac – nechtiac som sa dostala do podnájmu, no a byt bol naozaj malý. Dnes našťastie tento, pre mňa, problém už riešiť nemusím, avšak v časoch, kedy som žila v byte, ktorý nemal viac ako dvadsaťpäť metrov štvorcových, som vymýšľala všetko možné aj nemožné, aby som mala aspoň pocit menšej stiesnenosti. Toto je zopár mojich tipov a trikov.
TIP číslo 1:Predpokladajme, že ak bývate v podnájme, nebudete chcieť do bytu veľa investovať. Pokiaľ ste však ochotní predsa len nejaké to euro „pustiť“, určite ho vrazte do sklenených dverí. Samozrejme, že je tu aj možnosť, že bývate vo svojom, v tom prípade ide o najlepšie riešenie ako zväčšiť malý byt, respektíve, ako nemať pocit, že je byt až tak malý. Sklenené dvere lmmont.sk určite nevyčarujú pár metrov navyše, no bude to tak vyzerať.
TRIK číslo 2:„Malé priestory majú byť ladené do svetlých farieb“. Na toto radšej zabudnite. Áno, svetlé farby stien priestor opticky zväčšia. To však platí iba v prípade, že je čo zväčšovať. Ak totiž váš byt nie je väčší ako spomínaných dvadsaťpäť metrov štvorcových, svetlé farby vytvoria skôr dojem prázdnoty ako vzdušnosti. Aj ja som najprv vymaľovala na bielo. Nejako sa mit o však nepozdávalo, tak som s k sebe pozvala kamarátku – bytovú dizajnérku. Byt sme spolu premaľovali do modrých odtieňov, čo naozaj urobilo svoje.
TIP číslo 3: Musíte mať poriadok. Ja osobne patrím k naozaj nenapraviteľným bordelárom. V malom byte však neporiadok narobí ozajstnú šarapatu. Stačí, ak máte na chladničke poukladané koreničky a kuchynské utierky, na stole neodložené poháre a okolo umývadla špinavý riad. snažte sa mať naozaj všetko na svojom mieste. Pokojne si do každej miestnosti dajte niekoľko kartónových škatúľ, ktoré budú slúžiť na odkladanie vecí, ktoré nemajú svoje fixné miesto.