Web bol vybudovaný a stále je budovaný každým jedným užívateľom, ktorý využíva jeho služby. Počet stránok stúpol už na 4,62 miliárd (a to počítame len s troma najpoužívanejšími prehliadačmi webu), pričom spája 40% všetkých obyvateľov našej planéty a ľudia ako Mark Zuckerberg toto percento stále zvyšujú.
1. „Otec“ webu Timothy Berners-Lee je rytier
Hoci to znie neuveriteľne, ale Berners-Lee je rytier, presnejšie ich veliteľ! Vďačí zato Alžbete II., ktorá ho pasovala v roku 2004. Timothy tak dosiahol 2. najvyššiu hodnosť Radu britského impéria. Hoci žije v Spojených štátoch amerických, stále je britským občanom, preto jeho rad nemôžeme považovať za čestný. Pri príležitosti odovzdávania povedal: „Web musí ostať univerzálne médium, otvorené všetkým a musí poskytovať nezmanipulované informácie“.
2. Web bol pôvodne určený výzkumu, nie širokej verejnosti
Musíme si uvedomiť, že dnes CERN vyprodukuje niečo okolo 50 000 TB dát za rok, takže ak pred 30 rokmi produkoval obdobný počet údajov, potreboval obrovské úložisko a tony techniky. Navyše bol problém so zdieľaním týchto údajov s fyzikmi z celého sveta, keďže týmto chýbal nielen softvér, ale často i obyčajná technika. Timothy, ktorý sa už dlhšie pohrával s myšlienkou jednej obrovskej siete, v podstate zostrojil svoj sen. A keď to fungovalo v malom, tak prečo to nezopakovať vo veľkom?
3. Tri základné myšlienky, ktoré urobili z webu to, čím je dnes:
· Decentralizovanosť – ktokoľvek si vie vytvoriť vlastné „miesto“ na webe – táto myšlienka je zodpovedná za obrovský nárast množstva obsahu.
· Univerzálnosť – podporuje všetky typy dát na všetkých zariadeniach s akýmkoľvek softvérom v ľubovoľnom jazyku.
· Nespoplatnenosť – ktokoľvek si dokáže upraviť túto technológiu podľa seba, čo prináša inovácie
4. Web neznamená to isté, čo Internet
Hoci v tejto dobe sa na rozlišovanie týchto dvoch pojmov zabúda, existuje medzi nimi značný rozdiel. Internetové protokoly opisujú posielanie dát (paketov) medzi rôznymi softvérmi, pričom úplne prvé boli vytvorené už v roku 1969. Do vzniku webu ich využívali početné aplikácie – FTP, email, atď. Web je všetko, čo je definované URL – teda adresou, ktorú zadávame, aby sme získali prístup k nejakým informáciám, stránkam.